Akies protezavimas po operacijos priklauso nuo skirtingų veiksnių, tačiau dažniausiai pirmąjį protezą – konformero korpusą, galima naudoti jau po 3–5 dienų po operacijos, kad būtų išsaugota esama akiduobės forma. Nuolatinį protezą galima pagaminti tik tada, kai akiduobė visiškai sugijusi. Gijimo procesas ir trukmė kiekvienu atveju yra individuali.

Atlikus chirurginį akies šalinimą, akiduobėje įrengiamas skaidrios plastiko medžiagos lęšis arba konformeras, kuris visiškai atitinka akiduobės dydį ir leidžia funkcionuoti vokams, nepažeidžiant operacinių siūlių žaizdų. Konformeras nešiojamas 6–8 savaites, kol akiduobė visiškai sugyja ir sumažėja patinimas. Naujausios kartos konformerai labiau išlenkti ir pritaikyti geresniam akies protezui išlaikyti, be to, jie sumažina konjunktyvo tempimą ir protezų ekstrūziją. Visi konformerų korpusai sterilizuojami etilenoksidu, kuris yra FDA (JAV Maisto ir veterinarijos tarnybos) patvirtintas būdas, taikomas ir PMMA akių protezams sterilizuoti.

Taip, be abejo. Šiuo metu akių protezavimas leidžia laisvai manipuliuoti viena arba kita medžiaga, priklausomai nuo pačių medžiagų savybių, taip pat ligonio individualių pojūčių – kuri medžiaga naudojant tinka geriau.

PMMA medžiaga arba polimetilmetakrilatas gali būti koreguojamas, pavyzdžiui, jį pakanka nušlifuoti ir akies protezas vėl atrodys kaip naujas. Stiklo protezo atnaujinti neįmanoma. PMMA medžiaga nesukelia diskomforto esant aukštai arba žemai temperatūrai, jis mažai pralaidus šilumai, skirtingai nei stiklo protezai, kurie per didelius šalčius gali sukelti akiduobės nušalimo riziką arba įkaisti būnant saunoje. PMMA medžiaga atspari smūgiams, tai reiškia, kad nukritęs protezas nesuduš. Stiklo protezui nukritus ant kieto paviršiaus, jis gali sudužti. Reikia pažymėti, kad Skandinavijos šalyse kartu su PMMA protezais siūlomi Vokietijoje pagaminti kriolito stiklo protezai, tačiau, laikui bėgant, buvo prieita prie išvados, kad šiaurinių šalių oro sąlygomis labiausiai tinka būtent iš PMMA medžiagos pagaminti protezai.

Nors iš PMMA medžiagos pagamintų protezų dėvėjimo laikas gerokai ilgesnis už kriolito stiklo protezų, rekomenduojame keisti protezus kas porą metų, nes su laiku žmogaus akiduobės dydis keičiasi. Neretai ligonis pats jaučia, kad reikia keisti protezą – jis pradeda dirginti (ypač stiklo protezai), protezas atsilaisvina arba atrodo per kietas ir pan. Nepaisant to, kad PMMA medžiagos akių protezai gali būti koreguojami ir šlifuojami, su laiku protezas sensta net ir moraliai, todėl geriau pagaminti naują.

Po natūralios akies pašalinimo operacijos chirurginiu būdu visam laikui į akiduobę implantuojamas apvalios formos akies implantas. Kai akis sugyja, ant jo galima tvirtinti akies protezą. Akies protezas yra išgaubtos formos, kuri šiek tiek primena jūros kriauklę. Jis pagamintas taip, kad tiktų ant akies implanto.

Akies protezą gaminantis akių protezavimo specialistas (okulistas) padaro akies lizdo priekinės dalies vaško atspaudus. Okulistas sukuria specialią protezavimo akį, kad tilptų virš akių implanto. Akies rainelė (spalvota akies dalis) ir kraujagyslės baltame plote kruopščiai nupiešiamos ranka, kad būtų maksimaliai panašios į sveiką žmogaus akį.

Po operacijos akių lizdas gali ir toliau keisti formą, todėl po pirmojo protezo įdėjimo kelias savaites ar mėnesius gali prireikti papildomai pakoreguoti protezą.

Ar implantuota akis judės, priklauso nuo implanto tipo, kurį parenka chirurgas. Naujesnės porėtos implanto medžiagos leidžia kraujagyslėms geriau prisitvirtinti prie implanto kartu su aplinkiniais akies audiniais ir raumenimis, todėl jų judesiai leidžia judėti ir protezui. Taigi protezuota akis juda, bet dažnai ne taip pilnai ar žvaliai, kaip sveika akis. Protezuotos akies vyzdys, reaguodamas į šviesą, nesikeičia. Todėl akių vyzdžiai tam tikromis aplinkybėmis gali skirtis.

Aukštos kokybės protezas kartu su moderniais implantais gali atrodyti labai natūraliai. Jei protezą akiduobėje nešiojantis žmogus kartu nešioja ir madingus akinius su smūgiams atspariais lęšiais jo akies protezas dažnai gali būti ir nepastebimas daugeliui aplinkinių žmonių.

Patarimas. Bendraujant su žmogumi, visuomet stenkitės atsisukti į jį veidu tiesiai.

Akie protezu rūpintis reikia minimaliai, bet reguliariai. Štai keletas patarimų.

  • Prieš pradėdami liesti akis, kruopščiai nusiplaukite rankas. Įsitikinkite, kad protezas nebus pažeistas ar pamestas, jei jis netyčia nukris.
  • Kartą per mėnesį nuimkite akrilinę akies dalį ir gerai nuplaukite šiltu tekančiu vandeniu. Kartais galite plauti švelniu muilu ar vaikišku šampūnu. Prieš įdėdami atgal į akiduobę, kruopščiai išdžiovinkite. Protezą išimkite tik tada, kada tikrai jį reikia valyti, arba taip dažnai, kaip nurodė gydytojas. Per dažnas protezo tvarkymas gali sudirginti akiduobę.
  • Miegokite su protezu akyje, nebent gydytojas nurodė kitaip.
  • Norėdami įsidėti akies protezą, naudokite specialiai tam skirtą prietaisą.
  • Nenuiminėkite akrilinio protezo labai dažnai.
  • Ant akrilo protezo naudokite drėkinančius akių lašus.
  • Nuplaukite apnašas nuo akrilo protezo kai to prireikia.
  • Kasmet keipkitės į okulistą dėl protezo nušlifavimo.
  • Keiskite protezą kartą per penkerius metus arba, jei reikia, anksčiau.
  • Kai norite akį pavalyti, visada užsimerkite ir švelniai valykite nosies link. Šluostydami į išorę, galite netyčia išstumti protezą.
  • Nevalykite protezo jokiais tirpikliais, rankų dezinfekavimo priemonėmis ar alkoholiu. Šios cheminės medžiagos gali sugadinti protezą ir pažeisti akiduobę.
  • Norėdami pašalinti susikaupusius baltymus iš akių vokų ir blakstienų, valykite juos šiltu drėgnu audiniu.

Jei tai darote su pirštais:

  1. rodomuoju pirštu pakelkite viršutinį akies voką. Švelniai pastumkite viršutinį protezo kraštą po voku.
  2. kai protezas jau akyje, švelniai patraukite žemyn apatinį akies voką. Pamirksėkite, kad protezas „patogiai įsitaisytų“ ir užsifiksuotų.

Jei tai darote su specialia įsiurbiančia taurele:

  1. Priglauskite siurbtuką prie protezo, spausdami jo kotelį. Pakelkite viršutinį akie voką ir švelniai pastumkite siurbtuko palaikomą viršutinį protezo kraštą po voku.
  2. Paleiskite viršutinį voką ir švelniai patraukite žemyn apatinį. Atlaisvinkite siurbtuką nuo protezo jį paspausdami. Pamirksėkite.

Jei tai darote su pirštais:

  1. rodomuoju pirštu patraukite apatinį voką žemyn, pažiūrėkite į viršų ir slinkite pirštą link ausies;
  2. leiskite protezui išslysti per apatinį voką. Laisvąja ranka švelniai nuimkite protezą.

Jei tai darote su siurbimo taurele:

  1. Plačiai atmerkite akį, ant protezo uždėkite įsiurbimo taurelę ir suspauskite jos kotelį, kad protezas prisitvirtintų prie taurelės.
  2. Patraukite apatinį voką pirštu. Kilstelkite protezą aukštyn ir išimkite jį apatinio voko kryptimi. Norėdami atlaisvinti protezą, suspauskite siurbtuką.

Poliruoti akies protezą reikia reguliariai, 1-2 kartus per metus. Reguliarus poliravimas padidina komfortą, sumažėja gleivinės nutekėjimas, protezas tampa labiau panašus į natūralią žmogaus akį. Poliravimo metu nuo protezo paviršiaus pašalinami įbrėžimai, baltymų nuosėdos ir bakterijas. Šio susitikimo metu taip pat atliekama apžiūra, siekiant įsitikinti, kad jūsų audinys yra sveikas, o akies protezas vis dar tinkamas.

Kai kurie požymiai, leidžiantys suprasti, kad akies protezą laikas poliruoti:

  • vokų dirglumas ir perštėjimas;
  • padidėjusios išskyros ar diskomfortas;
  • išvaizdos pokyčiai.

Susisiekite su mumis šiandien, kad suplanuotumėte savo akies protezo poliravimo laiką.

Akies protezus suaugusiam žmogui reikia keisti kas 5 metus dėl audinių pokyčių, implantų judėjimo, bakterijų įsiskverbimo ar akrilo paviršiaus pažeidimų. Vaikų protezai keičiami dažniau, nes jiems augant keičiasi akiduobė.

Kai kurie simptomai, kurie gali reikšti, kad jau laikas keisti akies protezą:

  • padidėjusios akių išskyros
  • sausumas ar diskomfortas
  • pasikartojančios infekcijos
  • akių vokų pasmukimas
  • išvaizdos pokyčiai

Susisiekite su mumis, jei turite klausimų dėl jūsų protezo tinkamumo ir priežiūros.

Žmogui, turinčiam akies protezą, patariama nešioti tik akinius. Akiniai turėtų būti su smūgiams atspariais polikarbonato lęšiais. Po akies šalinimo operacijos akinius patariama dėvėti visada, kad šie apsaugotų likusią natūralią akį.

Net iš pažiūros nekenksmingas mažas akių sužalojimas, pavyzdžiui, lengvas ragenos įbrėžimas, gali būti rimta problema asmeniui, turinčiam tik vieną funkcionuojančią akį. Net ir geriausiai tinkantys kontaktiniai lęšiai padidina akių infekcijos tikimybę, kuri gali turėti neigiamų padarinių žmogaus akiai.

Žmogui turinčiam akies implantą, sportuojant visada rekomenduoja akis apsaugoti specialiais akiniais.